HaberlerTeknoloji

Akıllı Mühimmat “ATOM” Göreve başlıyor

Hava sahasını korumak amaçlı üretilen namlulu silah sistemlerini daha fazla aktif hale getirmeyi amaçlayan bu akıllı mühimmat “atom” en yakın zamanda göreve hazır hale geliyor. 35 mm parçacığa sahip olan Atom ASELSAN tarafından geliştirildi.

ASELSAN, Türkiye’nin hava sahasını korumak amacıyla geliştirmiş olduğu akıllı mühimmatı orduya kabul sürecini tamamladı. 35mm parçacığa sahip olan bu akıllı mühimmat göreve başlamaya gün sayıyor.

Savunma Sanayii başkanlığının 27 Aralık 2017 tarihinde imzalanan Hava Savunma sistemlerinin Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Sözleşmesince ASELSAN tarafından seri üretime geçmesi bekleniyor.

ASELSAN tarafından üretilen bu akıllı mühimmat Macunköy yerleşkesinde kurulan üretim sahasında üretildi. Son zamanlarda gelişen seyir füzesi, havadan karaya füzeler gibi tehditlere karşı geliştirilen bu sistemler yeni nesil mühimmatlara ihtiyaç doğurdu. Bu mühimmat, geleneksel mühimmatın etkisiz kaldığı tehditlere karşı efektif koruma sağlıyor. 

Yeni mühimmatın üç farklı versiyonu var. Bu versiyonlar ve kullanımları da şu şekilde:

Atom 35 mm Hava Savunma: Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava aracı, savaş uçağı, helikopter ve çeşitli kara hedeflerine karşı etkili.

Atom 35 mm ZMA: Ana muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, hafif zırhlı/zırhsız araçlar, piyadeler, bina, korunak vb sabit hedefler, sütre gerisinden taarruz eden birlikler, İHA’lar.

Atom 35 mm C-RAM: Havan mühimmatları, roketler ve İHA’lar. 

Yeni mühimmat, katmanlı hava savunma sistemi için önemli bir noktada bulunuyor. ASELSAN’ın ürettiği Füze Avcısı ve Korkut da 35 mm akıllı mühimmat kullanabiliyor. 

Atom’un 4 km etkili menzili ve elektromanyetik karıştırmaya karşı dayanıklı bir yapısı bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı