HaberlerYaşam

Balın Besin Değeri ve Sağlık Faydaları

Bal, tatlılığı, enerjisi ve potansiyel sağlık yararları için kullanılan doğal bir bileşendir. Botanik kökene bağlı olarak yonca, akasya veya manuka gibi yüzlerce farklı bal türü vardır. Bu makale Organik Balın nasıl yapıldığını araştırıyor, kompozisyonunu açıklıyor ve rapor edilen sağlık etkileri üzerine araştırmaları tartışıyor.

Giriş

Arıdan şişeye yolculuk, çiçek nektarı ile başlar. Bal arıları nektarı toplar ve arı tükürüğündeki enzimler, kovanı kış boyunca beslemek için peteklerde depolanan şekeri glikoz ve fruktoz haline getirir. Bal peteğinde, fazla su, arı kanatlarından sürekli havalandırmayla buharlaşır. Elde edilen kalın, yapışkan sıvı, bal olarak bildiğimiz şeydir (kompozisyon için Tablo 1’e bakınız) 1 .

Avrupa Birliği’nin en büyük bal verimi İspanya, Almanya, Romanya ve Macaristan’da 2 . Bununla birlikte, başarılı bal üretimi bal arısının gelişmesine bağlı olduğundan, Avrupa’nın arı kolonilerinde önemli bir düşüş görmesi endişe vericidir (yalnızca 2016/2017 kışında% 21) 3 .

Arılar yalnızca bal üretmez, aynı zamanda mahsul tozlayıcıları olarak önemli bir rol üstlenir. AB mahsullerinin% 84’ünün tozlaşmaya bağlı olduğu göz önüne alındığında, Avrupa Komisyonu balarısı sağlığı için bir strateji geliştirdi. 4  Arıların azalmasına çeşitli faktörler katkıda bulunur; biri Avrupa’da arı sağlığı üzerinde aktif olarak toplama bilgilere daha yakın bir veritabanının geliştirilmesi yönünde çalışmalarını pestisitlerin arılara potansiyel riskleri değerlendirmek ve ilgili konu rehberlik Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) istendiğinde pestisitler olabilir 4 , 5 .

Balın besin değeri

Mevsim, çevre koşulları, işleme teknikleri ve çiçek nektarı çeşitlerinin tümü balın bileşimini etkileyebilir, ancak esas olarak temel besin bileşenleri  karbonhidratlardır  (basit şekerler: fruktoz ve glikoz). Suya ek olarak, Hakiki bal kaynağını belirlemek yardımcı olabilir poleninden flavonoidler, aşağıdakileri içeren bir protein, vitaminler, mineraller, eser elementler, enzimler ve polifenol çok az miktarda içerir, 6 .

Tablo 1.  Balın besleyici bileşimi * 7

100 g

20 g porsiyon

Enerji

288 kcal / 1229 kJ

58 kcal / 246 kJ

Yağ (g)

0

0

Karbonhidrat (g)

76.4

15.3

– fruktoz (g)

41.8

8.4

– glikoz (g)

34,6

6.9

Protein (g)

0.4

0.08

Diğer bileşenler

Su (g)

17.5

3.5

* 8 çeşit çeşit analizine dayanarak.

Bal tipik olarak, algılanamayan minik kristaller içeren pürüzsüz bir sıvıdır. Bununla birlikte, kaynağı, düşük depolama sıcaklığı, daha uzun depolama süresi ve daha yüksek glikoz içeriği gibi faktörlerin tümü kristalleşmeye yol açabilir; daha büyük kristaller oluşur ve doku gevrekleşir. İşlem, hafif ısıtmayla anlık olarak tersine çevrilebilir. Bununla birlikte, balın ısıtılması ve filtrelenmesi (arındırılması), örneğin renginin koyulaşması, enzimlerin yok edilmesi ve sağlığa yararlı antioksidanların uzaklaştırılması yoluyla özelliklerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Balın sağlık yararları

Bal, geleneksel tıpta binlerce yıldır potansiyel antibakteriyel, anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Özel olarak tıbbi kullanım için hazırlanan bal, yara sargıları için topikal olarak uygulanabilir. Balın düşük nem içeriği, hidrojen peroksit ve asitliği (ortalama 3.9 pH) bakteri için uygun değildir ve balın antibakteriyel özelliklerini 8 verir . Anti-enflamatuar özelliklerin, antioksidan maddelerden ( 8) kaynaklandığı düşünülse de, bireysel bal örneklerinde miktarlar balın kökeni, bileşimi ve dozu 6’ya bağlı olarak değişmektedir . Bireysel ve küçük ölçekli hücre, hayvan ve insan çalışmalarından elde edilen bazı kanıtlar ayrıca balın öksürük, karın ve sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde de faydalı olabileceğini göstermektedir. 8. Son olarak, bal, bebeklerde ciddi enfeksiyonlara neden olabilen ve 9 aylıktan 12 ayın altındaki çocuklara bal vermekten kaçınmak için tavsiye veren bakteri Clostridium botulinum sporlarını içerebilir .

Balın Faydaları ile ilgili makalemizide okuyabilirsiniz.

Genel olarak, balın insanlarda belirli sağlık etkilerine sahip olduğuna dair kanıtlar, insanlarda sağlığın destekleyici özellikleriyle ilgili mevcut iddiaların altını çizen büyük ölçekli çalışmalarla ciddi şekilde sınırlıdır.

Etiketler : Bal, Balkonak, Çiçek Balı, Kestane Balı, Toptan Bal, Organik Bal, Doğal Bal

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı