HaberlerTeknoloji

Çin, Radar Sistemlerini Kandırmak İçin Gizli Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

Günümüz dünyasında gelişmiş savaş teknolojileri gittikçe yaygınlaşıyor. ABD, hayalet uçaklar üzerinde yoğunlaşıyor, Rusya hayalet uçakları bile tespit edebileceğini iddia ettiği bir radar üzerinde çalışıyor. Son dönemlerde bu teknoloji yarışına Çin de dahil oldu ve gelişmiş radar sistemlerini kandırmak için çok gizli bir teknoloji geliştirmeye başladı.

Gizli uçaklar, radar sinyallerini saptırmak için gövde şekillerinin özel geometrisini kullanıyor, fakat bunlar uçağın aerodinamik performansında beklenmeyen sorunlar ortaya çıkarıyor. Bu uçaklar ayrıca radara yakalanmayan boyalarla boyanıyor ama bu boyalar da hem kullanım süreleri diğer boyalara göre çok daha kısa hem de pahalı.

Güney Çin Sabah Postasının haberine göre Çinli bilim insanları, savaş uçağını radar saptamalarına karşı daha açık hale getirmek üzere gizli bir materyal türü geliştirdiler. Elektromanyetik dalgalar, mikroskobik derecede küçük lekelerle kaplı metal bir yüzeye temas ettiğinde radarlar sinyal veriyor ve uçağın yerini tespit ediyor; fakat görünüşe göre Çin bunun önüne geçmiş. Geçtiğimiz haftalarda yeni casus hava aracını da tanıtan Çin, casusluk konusunda oldukça ısrarlı görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı