DünyaHaberlerYaşam

Gribe karşı hazır mısınız ?

Su ve sabunla yapılan doğru bir el yıkama işleminin, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyuculuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çarpıcı ama gerçek örneklerle anlatmak gerekirse… Elleri çamaşır suyuna basmak, ilaçlı solüsyonlar hazırlayıp ev temilziği yapmak ya da her an çantasından dezenfektan bulundurmak ya da sosyal hayatta ağız maskesiyle dolaşmak elzem değildir.

Seksenlerin sonbahar aylarını hatırlayanlar, yaz bitip güze girerken bahçeye kurulan kazanda kaynayan salçaya ekmek banmayı, güneşte kurayan tarhananın ekşi kokusunu ve konserve kavanozuna kapak uydurma telaşını unutmamışlardır. Şimdilerde endüstri bu heyecanı nostaljiye çevirse de, 21.yüzyılın kendince kış hazırları da elbette var. Artık arabamıza kar lastiği alıyor, soba bacası temizlemek yerine kombilerimize kış bakımı, ayda bir evimizi temizletmek için temizlik şirketi çağırıp evimize ev temizliği yaptırıyoruz. Kış hazırlığının bir boyutu da sağlığımız için yapacağımız yatırımlardır.

Toplum genelinde kış boyu konfor ve iş gücü kaybının önemli sebeplerinden biri olan ”İnfluenza”, yani grip hastalığından ve grip salgını başlamadan alınacak önlemlerden haberdar mısınız? Reçetelerde yazan ”ÜSYE” yani üst solunum yolu enfeksiyonu tabirinden ne anlamalıyız?

Üst solunum yolu, ağız ve burunla başlayıp, ses tellerine kadar olan hattı tanımlar. Üst solunum yollarını tutan enfeksiyon hastalıkları, üç grupta incelenir: Soğuk algınlığı, nezle ya da üşütme gibi isimlerle duymaya alıştığımız basit viral hastalıklar; İnfluenza virüsüne bağlı ortaya çıkan grip hastalığı ve genelde bu ikisinden biri zemininde yerleşen mikropların oluşturduğu; tutulum yerine göre sinüzit, farenjit, bademcik şişmesi, orta kulak iltihabı, zatürre diye isimlendirilen bakteriyel enfeksiyonlardır.

Kaynak : Uzm. Dr. Ferhat Çetin

yazımızın devamı için tıklayınız...

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı