Haberler

İzlanda da Patlayan Bir Volkan, Rekor Hıza Ulaşarak Tarihe Geçti

İzlanda’nın Borgarhraun yanardağında tarihe geçecek bir olay meydana geldi. Araştırmacılar, ‘magmatik olayların çitası’ olarak adlandırılacak bir olayı açığa kavuşturdu. Yapılan araştırmaların sonucunda bu zamana kadar görülmüş en hızlı yanardağ patlaması olarak tarihe geçti.

Buzul manzaraları, göz kamaştırıcı suları ve sıcacık kaplıcalarıyla tanınan İzlanda, bir ‘hız’ rekoru denildiği zaman akla gelebilecek en son ülkelerin başında geliyor. Yeni kırılan rekor ise bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu kanıtlar nitelikte.

Nature Geoscience dergisinde paylaşılan bu haber, 7 bin ile 10 bin 500 yıllık Borgarhraun yanardağının magmasının 10 gün içerisinde 24 kilometre yolu kat ettiğini dile getirdi. Bu çok hızlı bir zaman gibi görünmese de yeni rekorun bu olduğunu da bildirmekte fayda var.

Bu zamana kadar ki magmatik olayların en yükseği olarak görülen bu patlama, volkan patlamalarının nasıl meydana geldiğini ve ne şekilde önlenebileceğine dair büyük bir araştırma malzemesini de araştırmacılara sunuyor.

Londra’nın Doğal Tarih Müzesi’nde magmatik petrolog olarak çalışan Chiara Petrone, tüm magmaların farklı bir hikâyesi ve farklı bir karakteri olduğunu söyledi. Bu magmanın ne kadar hızla ilerleme kat ettiğini tespit etmek isteyen bilim insanları, donmuş lavların içerisinde hapsolan kristalleri araştırdı. Mevcut kimyasal ve fiziksel yapı özellikleri, oluştukları yerlerdeki yöntemlere uyum göstermedi. Bu da uzmanların zamanla gerçekleşen değişimi görmelerini çok daha kolaylaştırdı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı