DünyaHaberlerYaşam

Kanser Tedavisi için yeni bir yöntem geliştirildi!

Kanser tedavilerinde kişileri etkileyen birçok yan etki bulunuyor bunlardan biri ise sağlıklı hücrelerin tedavi sürecinde ölmesi. Bu durum kanseri yenmek için mücadele veren insanlara eksi olarak hayatlarına yansıyor. Yaşanan son gelişmelere göre bilim insanları bu durumu en aza indirmek için çalışmalar yürütüyorlar. Yürütülen bu çalışmanın sonucunda sağlıklı olan hücrelere bulaşan bu durumu en aza indiren bir tedavi yöntemi geliştirdiler.

Günlük hayatta kullanılan birçok anti-tümör ilacı hastaların vücudunda dolaşıyor ve genel olarak gözlendiğinde tümörün tam olarak gelişmesini engelleyemiyor. Ve bu durumun sonucunda ise tümör hücreleri ölse bile diğer sağlıklı olan hücrelerde ölebiliyor. Aynı zamanda yan etkisi tartışılır bir durumda. Bunun için çalışmalar yapan bilim insanlarından biri olan Doçent Dr. Zhu Guangyu ve araştırma ekibi sadece tümör hücresini öldüren bir yöntem geliştirdiler.

Geliştirdikleri bu ilaçın adı “Phorbiplatin”. Geliştirilen bu ilacın özelliği kırmızı ışıkla kontrol altına alınabilmesi. Bu sayede ilaç tam yerindeyken devreye giriyor ve sağlıklı olan hücrelerin ölmesine büyük ölçüde engelliyor.

Phorbiplatin diye adlandırdığımız küçük moleküllere sahip bir platin kanseri önleyen ilaçtır. Bu ilaç vücut içerisinde aktivite olduktan sonra farmakolojik olarak bileşiktir. Phorbiplatin karanlıkta etkisi yoktur. Dr. Zhu’nun açıklamalarına göre ilaç düşük yoğunluktaki kırmızı ışık altında (650 nm, 7 mW / cm2) ve herhangi bir dış katalizör olmadan oksaliplatine ve pirofeoforbite (PPA) indirgeniyor. Doktorun bahsettiği her iki madde de tümör hücrelerinin öldürülmesinde büyük etkiye sahip.

Normalde bilim insanları ultraviyole ışığını tümör ilaçlarında kullanmıştı fakat bu ışık sağlıklı hücrelere zarar verebiliyordu. Yeni geliştirilen yöntemde kırmızı ışık normal hücrelere zarar vermiyor hatta çok daha fazla nüfuz etme oranına sahip olduğu için deri altında bulunan tümöre doğrudan etki ediyor.

Phorbiplatinin kullanılmasıyla farelerdeki tümörlerin hacminde oksaliplatin, PPA ve hatta ikisinin birleştiği tedavilere göre %67’lik bir küçülme görüldü ve ağırlıkları %62 oranında azaldı. İlacın uygulandığı farelerin kilolarında da önemli bir değişiklik yaşanmadı, ki bu da ilacın ne derece güvenli olabileceğini gösteriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı