Haberler

Sadece 3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi

Uzun IQ testlerini çözmek size de sıkıcı mı geliyor? IQ testi çözerken yüksek puan alacak olsanız bile canınız sıkıldığı için hemen pes mi ediyorsunuz? 2005 yılında yayınlanan fakat internete kısa süre önce düşen bir IQ testi, tam olarak aranılan test olabilir.

Daha önce bir zekanızı test etmek istediyseniz fakat saatlerce soru çözmek size uygun gelmediyse tam size göre bir testimiz var diyebiliriz. Dünyanın en kısa IQ testi sadece üç tane basit matematik sorusundan oluşuyor. Yine de bu ‘basit’ testi çözen kişilerin %80’inden fazlası testteki soruların hepsini başarıyla tamamlayamıyor.

Bu test yeni bir test olmamasına rağmen 2005 yılında MIT profesörü Shane Frederick tarafından hazırlandı. IQ Testi çok kısa bir süre önce ulaşılabilir hale geldi ve sorularda ortaya çıktı.

Araştırmanın bir diğer parçası ise birbirinden farklı eğitim hayatları geçirmiş 3 bin kişiyi bir araya getiren Profesör Frederick, Harvard ve Yale gibi Amerika’nın en prestijli üniversitesindeki öğrencilerin bile testte yanlış cevaplar verdiğini gördü. Tabii ki “Bir yanlış çok da önemli değil” diyebilirsiniz fakat tek bir yanlış, başarı oranınızı %66,6 gibi bir orana düşürüyor.

Sorular:

1. Bir beyzbol topu ve beyzbol sopası toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2. Beş makine, beş dakikada beş tane parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 tane parça üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde bir nilüfer yaprağı vardır. Buradaki nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı  kadar büyüklüğe ulaşıyor. Yaprağının bütün gölü kaplaması ise tam 48 gün sürüyor gölün yarısını kaplaması kaç gün sürer?

Cevaplar:

1. 5 kuruş

2. 5 dakika

3. 47 gün

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı