HaberlerTeknoloji

A.R.O.G Filmindeki Ses Değiştirme Gerçek Oldu!

Cem Yılmaz’ın başrolünde olduğu A.R.O.G Filmindeki ses değiştirme teknolojisi gerçek oldu!

En önemli iletişim yetisi olan konuşmak artık farklı bir boyuta dönüşüyor. Bir takım kazalar sonucunda konuşma yetisini kaybeden insanlara yardımcı olmak isteyen bilim insanları bir yapay boğaz ürettiler.

Ses tellerinde oluşabilecek herhangi bir yaralanmada kişinin konuşma yetenekleri sona eriyor. Konuşma yetisi sona eren kişileri büyük problemler bekliyor. Yapılan yeni çalışmalara göre artık konuşma yetisini kaybetmiş insanlarda konuşabilecek!

Çinli bilim adamları yaşanan bir kaza veya farklı bir sebeple konuşma yetisini kaybetmiş kişileri tekrardan hayata kazandırabilmek adına Yapay bir boğaz ürettiler.

Yapılan bu çalışma ACS Nano dergisinde de yayınlandı. Nano dergisine yayınlanan makalede yapay bir boğaz oluşturmanın başlangıcında polivinil alkolden yapılmış bir film tabakasına lazer cihazı ile ses telleri şekilnde bir kazıma yaparak grafen maddesini uygulamak.

Grafenden yapılmış cihaz su ile kişinin boğazının ön kısmına yerleştiriliyor. Cihaz dışarıdan bakıldığında bir döğmeyi andırıyor.

Bilim adamları bir dekoder ve birkaç elektronik parçayı bant ile boğazdaki grafenden üretilmiş cihaza elektrot ile birbirine bağlıyor. Yapılan bu cihaz kişinin boğazında tamamen hazır hale gelince Tamam veya Hayır gibi kelimelere dönüştürüyor.

Bilim adamlarının açıklamalına göre kişi bol bol yapılan alıştırma ile cihazın bütün titreşimleri seslere çevirebilecek bir duruma geleceğini açıkladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı