Teknoloji

ARM İşlemcili Bilgisayarlar Neden Popüler Değil ?

Yönetim kurulu genelinde şirketler, Intel işlemcilerinin asırlardır hakimiyetini önlemek için ARM tabanlı işlemcileri kullanmaya çalışıyor. Microsoft için ilk deneme,  Windows RT adı verilen bir Windows 8 sürümü ile yapıldı. Windows RT ürünlerini tamamen hurdaya çıkardığını veya piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra durduğunu açıklayan Microsoft, bunun bir hata olduğunu gün geçtikçe anlamaya başladı.

Windows RT hatalı bir sürümdü. Tam olarak kendi içinde kusurlu olan Windows 8 gibi görünüyordu ve hissettiriyordu, ancak Windows 8’in yapabileceği her şeyi yapamadı. Yalnızca Windows Mağazası’ndan uygulama yükleyebilmesi ve “Windows 7 veya daha üstü” üzerinde çalıştığı açıklanan yazılımın neden işe yaramadığı konusunda tüketicilerin kafasını oldukça karıştırdı.

En son girişim, 2016’da açıklanan ARM işlemcili Windows 10’du. Fikir, tam bir Windows 10 deneyimi sağlamak, ancak bir ARM işlemcisi. 32 bit Intel uygulamaları emülasyonda çalışabilir duruma getirten Microsoft şimdilik 64 bit uygulamaları hala çalıştırabilmiş değil.

Tam bir Windows deneyimini iPad tarzı bir tablete aktarmak için alternatif olarak konumlandırılmış olan ARM üzerindeki Windows, birkaç nesil olgunlaştı. Bu olgunluk Snapdragon 835 ve Snapdragon 850 ile başladı. Snapdragon 8cx, PC’ler için sıfırdan oluşturulan ilk Qualcomm SoC idi ve Microsoft, Surface Pro X için SQ1 adı verilen bilgisayarlarına bu işlemcinin özel bir sürümünü kullandı.

Ancak Qualcomm destekli bilgisayarlar, daha az alternatif olarak daha büyük, daha güçlü, Intel destekli kardeşlerinin yanında boy gösterdi. Microsoft’un Surface Pro X, piyasadaki tek gerçek premium ARM işlemcili PC idi ve buna rağmen, bunların hepsi Intel’in Y serisi CPU’larının rakipleri konumuna düşmekten kendilerini alı koyamadılar.

 

Ne olursa olsun, çoğu insan Intel’i satın alacaktı. Bir Dell XPS 13, bir HP Spectre x360 veya bir Lenovo ThinkPad X1 Carbon alacaksanız ve Intel bileşenlerini Qualcomm olanlar için tercih etmek isterseniz eğer muhtemelen eski olanı satın alırsınız.

Snapdragon işlemcili PC’ler için ince, fansız ve kompact tasarımlara sahip. Taşıması kolaydır ve kesintisiz hücresel bağlantı standart olarak gelir. Pil ömrü diğer bilgisayarlara göre daha iyi mAh değerine sahiptirler ve SSD sayesinde kolay açılmaktadırlar. Video düzenleme veya oyun gibi bilgisayarınızı yoracak uygulamalar kullanmıyorsanız, 64 tabanlı uygulamaları açmak gibi bir kaideniz yok ise bu bilgisayarlar tam size göredir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı