HaberlerYaşam

Enfidan.com soruyor Leylandi ve Mazı Hangisini Tercih Edersiniz?

Yaygın isim         Leyland Selvi

Aile        Cupressaceae’dır

USDA sertliği      6-10

Habitat Vahşi doğada bilinmemektedir.

menzil  Bahçe menşeli bi-jenerik bir melez. Cupressus macrocarpa x Chamaecyparis nootkatensis.

Form: Sütunlu, Oval, Piramidal.

Leylandi Fiziksel  Özellikler

Cupressocyparis leylandii, hızlı bir şekilde 5 m (16ft) ile 40 m (131ft) ‘e kadar büyüyen yeşil bir ağaçtır.

Bölge 7’ye (UK) 7 dayanıklıdır ve donma ihalesi değildir. Leylandi  Tüm yıl yaprakta. Türler monokülerdir (bireysel çiçekler erkek veya dişidir, ancak her iki cinsiyet aynı bitkide bulunabilir) ve Rüzgarla tozlanır.

Şunlar için uygundur: hafif (kumlu), orta (loamy) ve ağır (kil) topraklar. Uygun pH: asit, nötr ve bazik (alkali) topraklar. Yarı gölgede (açık ormanlık) veya gölgesiz olarak büyüyebilir. Nemli toprağı tercih eder. Bitki deniz maruziyetini tolere edebilir.

Smaragd Mazı özellikleri

Tip: İğne yaprak dökmeyen

Aile: Cupressaceae

Bölge: 2 ila 7

Yükseklik: 12.00 – 14.00 fit

Yayılma: 3.00 ila 4.00 feet

Çiçeklenme Zamanı: Çiçeklenme

Bloom Açıklama: Çiçeklenme

Güneş: Kısmi gölgede tam güneş

Su: orta

Bakım: Düşük

Önerilen kullanım: çit

Yaprak: Herdem yeşil

Diğer: Kış Faiz

Tolere: Toprak Kil, Kara Ceviz, Hava Kirliliği

Kültür

Kısmen gölgede, tam güneşte, ortalama nem, iyi drene topraklarda büyür. Bir miktar geniş toprak toleransı yelpazesi, ancak nemli, nötr ila alkali, iyi drene olmuş tezgahları tercih ediyor. Kuru şartlara toleranssız. Güneşte en iyisidir, ancak genellikle St. Louis bölgesi gibi sıcak yaz iklimlerinde hafif öğleden sonra gölgesi yaşar. Mazı Yeşillik yoğunluğunun önemli ölçüde azalacağı yerlerde gölgelikten kaçının. Açık, rüzgarlı yerlerden kaçının.

Kayda değer özellikleri

Yaygın olarak Amerikan arborvitae, Doğu arborvitae, Doğu beyaz sedir ağacı veya Kuzey beyaz sedir ağacı olarak bilinen Mazı occidentalis , sık sık konik biçimli, dar piramidal (bazen geniş piramitli olgunlaşan), genellikle tek gövdeli, dökmeyen, doğuya özgü bir ağaçtır. ve Orta Kanada’nın güneyi, kuzey Illinois, Ohio ve New York’ta, Appalachians’tan Kuzey Carolina’ya kadar dağınık nüfusları vardır. Olgun ağaçlar zamanla vahşi doğada 40-60 dereceye kadar ulaşabilir, ancak ekimde genellikle 20-30 ‘boyunda büyür. Ölçek benzeri, aromatik, sarı-yeşil ila yeşil yeşillik düzleştirilmiş spreylerde görülür. Kırmızı-kahverengi kabuğu olgun dallarda ve gövdelerde dökülür.

Cins ismi, bir tür ardıç için ( Juniperus ) Yunanca adıdır .

Spesifik epitel, Batı (Batı) dünyasından anlamına gelir.

Arborvitae’nin (hayat ağacı) ortak adı, Fransız yerlilerinin yerleşim yerlerinden, Amerikan yerlilerinden ağacın yeşilliklerinin kabarcıklı davranmak için kullanılabileceğini öğrenen Kuzey Amerika’ya gelir.

‘Smaragd’, kompakt, dar piramidal bir alışkanlığa sahip yarı cüce bir çeşittir. Düz spreylerde parlak, parlak yeşil, ölçek benzeri yapraklar. Urn biçimli kozalakları 1/2 “uzun, sonbaharda uzun kahverengi kırmızımsı olgunlaşır. Çoğu zaman 3-4 ‘yayılmış, uzun boylu bir 7-15’ (seyrek olarak 20 ‘) boyunda bir çalı olarak görülür. ‘Zümrüt’ veya ‘Zümrüt Yeşili’ olarak adlandırılır.

sorunlar

Ciddi böcek veya hastalık problemi yok. Yaprak yanıklığı, bazı yaprakların lekelenmesine ve düşmesine neden olabilir. Canker’ı izle. Yaprak madenci yaprak uçlarına zarar verebilir. Bagworms, mealybug, ölçekler ve örümcek akarları ara sıra ziyaretçilerdir. Yeşillik, maruz kalan bölgelerde bir miktar kış yanması (sarı-kahverengi) gösterebilir. Kışın buz ve kar birikintilerinden kaynaklanan hasara / kök kırılmasına duyarlıdır.

Bahçe Kullanımları

İyi örnek veya aksan. Çit, arka plan bitkisi veya temel bitkisi.

Hala karar veremediyseniz  Leylandi mi Mazı mı? sayfasına göz gezdirebilirsiniz

Etiketler : Enfidan, Enfidan.com, Fidan, Duş Mekan Süs Bitkileri, Bitki, Leylandi, Mazı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı