Haberler

Gözlük operasyonunun ayrıntıları netleşti: 7 milyonluk vurgun

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği gözlük operasyon sonrasında ayrıntılar ortaya çıktı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mert Pala’nın da aralarında bulunduğu 10 kişinin sahte gözlük, cam, çerçeve piyasaya sürerek 7 milyon TL’lik vurgun yaptığı tespit edildi. Şebekenin, Sağlık Bakanlığı’nı da dolandırdığı belirlendi.
EGEDESONSÖZ- İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Mert Optik Markası’nın sahibi Mert Pala’nın da aralarında bulunduğu 10 kişinin emniyetteki sorgusu devam ediyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan isimlerin ifadeleri sonrasınra vurgunun fotoğrafı da netleşti. Piyasa değeri 7 milyon TL’nin üzerinde olan sahte gözlük, cam, lens gibi malzemeleri piyasaya süren şebekenin Sağlık Bakanlığı’nı da dolandırdığı belirlendi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasına göre; merkezi İzmir ilinde olan ve Türkiye genelinde yaklaşık 60 mağazası bulunan optik firmasının, yetkilileri ve çalışanları Mert Pala ile birlikte D.P., A.H.D., M.Ü., S.Ö., S.K., H.Z., M.P, Ö.A., Y.K.S. isimli şahısların, kaçak yollar ile yurt dışından getirdikleri, çeşitli marka ve modellerde, güneş gözlüğü, optik cam, optik çerçeve, lens, solüsyon vb tıbbi cihazlara sahte barkod/karekod düzenleyerek, söz konusu optik cam ve optik çerçeveleri Sağlık Bakanlığına bağlı ÜTS ve TİTUB isimli sistemde farklı marka ve model adı altında kayıt altına alarak bu ürünleri yasal hale getirdikleri, çeşitli marka ve modellerde ki optik cam, optik çerçeve ve sahte güneş gözlüklerini mağazalarında müşterilere satışa sunarak müşterilerin mağduriyetine neden olduklarının tespit edildiği vurgulandı.

DEPO VE MAĞAZALARDA ARAMA
Açıklamada, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile İzmir, İstanbul, ve Ankara illerinde olduğu tespit edilen 10 (on) şahıs hakkında, 5607 S.K.M., Nitelikli Dolandırıcılık, Özel Belgede Sahtecilik suçları kapsamında 21/10/2019 tarihinde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş olup, bahse konu optik firmasının depolarında ve mağazalarında yapılan aramalarda; Sahte olduğu tespit edilen ve Gümrüklenmiş değeri 7 milyon 614 bin 177,79 TL olan, çeşitli marka ve modellerde 35.078 adet Güneş Gözlüğü, 38.050 adet Gözlük Kılıfı, 170.030 adet Optik Cam, 19.150 adet Optik Çerçeve, 32.633 adet Renkli Gözlük Camı, 931 adet Klipsli ve Renkli Gözlük Camı, 3.599 adet Lens Ve Solüsyon, 10.532 adet karton Gözlük Kutusu, 19.600 adet Gözlük Temizleme Bezi, müşterilere çok sayıda satışı yapılmış sözde garanti kapsamında olan ve iade edilen Hasarlı sahte Güneş Gözlüğü, 1 adet barkod yazıcısı, bu yazıcıya ait çok sayıda aparatlar ve kartuşlar ele geçirilmiştir. Yakalanarak gözaltına alınan 10 (on) şahıs Adli Mercilere sevk edilmiş olup işlemlerine devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı