HaberlerTeknoloji

Güvenli Ve Kolay Şifre Oluşturma

Sosyal medya, banka, alışveriş, cep telefonu vb. birçok platformda kullanıcı adı ve şifre kullanıyoruz. İsim, soyisim, basit rakamlar ile oluşturulan şifreler zayıf olduğu için sizleri zor durumda bırakabilir. Oluşturacağınız şifre kolay, güvenli ve tahmin edilmesi zor bir şifre olmalı.

Birçok çeşitli platform olduğu için kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi unutabilirsiniz. Güvenli ve kolay şifre oluşturmanın püf noktalarını anlatacağız.

Kelime Veya Cümlelerden Şifre Oluşturma

Güvenli şifre oluştururken bir cümle veya kelimeyi dikkate alarak oluşturabilirsiniz. Büyük harf, küçük harf, sayılar, özel işaretler kullanabilirsiniz.

Örnek: Milli piyango ikramiyesi 100 bin TL olsun. Bu cümleden şöyle şifre oluşturabiliriz. Şifre: MpTL100? diye şifre oluşturabiliriz. Şifremiz kolay, güvenli ve hackerler tarafından çalınmasını zorlaştırdık.

Uzun Ama Zor Şifreler

Oluşturmak istediğiniz şifreler kullanacağınız sistemin özelliklerine göre değişir. Şifreniz 6 ile 20 karakter arasında sınırlandırılır. Uzun şifre kullanarak şifrelerinizin çalınmasını engelleyebilirsiniz.

Kolay soru, cevap, sayı veya rakam kullanarak şifre oluşturabilirsiniz ancak sizi tanıyan kişiler bu şifreleri çok kolay tahmin edebilir. Kullanmak istediğiniz sayı veya rakamların sadece bir kısmını kullanmanızı öneriyoruz.

Dedemin mesleği çiftçilik hiçbir sistem şifre oluştururken bu cümleyi yazdırmaz. Bu cümlenin içinden bazı harf veya kelimeleri alabilirsiniz. Sayılar ve özel işaretler ekleyerek de güçlendirebilirsiniz.

Şifre Yönetici Programları

Sayı, harf ve özel işaretlerden oluşturacağınız kısa veya uzun şifreleri akılda tutmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle de birden fazla sistemde kullandığınız farklı kullanıcı adı ve şifreleri hatırlamak mümkün değil. Şifre yönetici programları kullanarak şifrelerinizi saklayabilirsiniz.

KeePass veya LastPass şifre yönetici programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar ile çok farklı şifre oluşturabilir ve şifrelerinizi saklayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı