HaberlerYaşam

Ramazan Bayramı

RAMAZAN BAYRAMI

Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Sevinç ve keder, gece ile gündüz gibi birbirlerini izlerler. Sevincin olduğu yerde keder, kederin olduğu yerde de sevinç olmaz. Bayramlar kederli insanları dahi sevgi yumağı içerisinde mutlu olmaya alıştırır. Bu yönüyle bayramlar, hüsrandan kurtulup, saadete ermenin amblemi sayılır. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin insanlar arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir.

Ramazan Bayramı, oruç ayı olan ramazan-ı şerifin bitiminde başlar, şevval ayının ilk üç gününde devam eder. Bir ay boyunca oruç tutup teravih ve diğer ibadetlerle oruç ayını ihya eden insanlar, Oruç bitiminde bayram etmek suretiyle, yapılan özel ibadetin sevincini yaşarlar.

Bayram insanları birbirine daha çok yaklaştıran ve bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Bu yüzden, bayramda çoğalan yardımlaşma ve hediyeleşme davranışı yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Bu sevinç, bir mesuliyeti başarılı bir şekilde yerine getirmenin vermiş olduğu mutluluktan kaynaklanır.
Oruç tutan insanlar, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini yaşarlar. Ramazan ve Kurban Bayramları Müslümanların hicretininin 2.yılından başlayarak kutlanmıştır. Dini anlamda Ramazan ve Kurban bayramının başlangıcını anlatan Hadis-i Şerif şöyledir:

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: “ Resullullah (s.a.v.) Medine’ye geldiğinde Medinelilerin iki (bayram) günleri vardı. O günlerde oynayıp eğlenirlerdi.
Efendimiz, “ Bu iki gün (mana ve mahiyeti) nedir?” diye sordu.
“Biz cahiliye devrinde bu günlerde eğlenirdik!” dediler.
Peygamber Efendimiz:
“Allah, bu iki bayramınızı onlardan daha hayırlı diğer iki günle değiştirdi: bunlar Kurban bayramı ve Fıtır bayramıdır.” Buyurdu.
İşte bu yüzden Müslümanlar senede iki kere eğlenir ve bayramlarını gönül rahatlığı ile geçirebilirler.

HERKESE HAYIRLI BAYRAMLAR!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı