HaberlerSpor

Sporda Şiddet Kanununda yapılan yeni değişiklikler

4 Temmuz’da TBMM’de onaylanan ve 12 Temmuzda yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliği engelleme yasası değişikliğe gidildi. Son düzenlemeyle spor kavramının kapsamı oldukça genişledi ve cezalarda arttı.

Geçtiğimiz günlerde Vodafone Park’ta oynana Liverppol – Chelsea Süper kupa maçı meydana gelen bir olayda YouTube’da 4 milyon takipçisi bulunan “Deli Mi Ne?” isimli kanalın sahibi, maç başlamadan sahaya girmişti ve bu çok büyük bir tepki toplamıştı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre 12 Temmuz’da Resmi Gazete ’de yayınlanan ve yürürlülüğe giren sporda şiddet düzensizliği önlenmesine Dair Kanun’da yeni bir değişikliklere gidildi.

Bu yeni düzenleme ile birlikte maç öncesinde ve sonrasında taraftarların bir grup halinde toplandıkları yerler, statlara gidilen sokaklar, taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlar, takımınların çalışmalarını sürdükleri kamp alanlarımda spor alanı kapsamına girdi.

Yeni bir kavram olarak gelen özel seyir alanlarıda eklendi. Özel seyir alanlarında gruplar maçları dev bir ekranda izledikleri yerlerde bu kapsama girdi. Tüm Tüm yazılı, görsel, işitsel veya elektronik ortamlarda tehdit veya hakaret içerikli suçlarda ise şikâyet şartı aranmadan kanun kapsamına girdi.

CEZALARDA BÜYÜK ARTIM!

Holiganlık ile daha etkili bir mücadelede cezaların caydırıcı olması için kullanılan hapis cezası ve para cezalarından büyük bir artış oldu. Yeni düzenlemede birlikte müsabaka alanına soyunma odalarına giren şahısların 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası hükmü eklendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı